W poprzednim poście, malując drzewo w lesie, uczyliśmy się posługiwać graficznymi programami Paint i Gimp. Tym razem chciałbym przedstawić kolejny program graficzny, którego nazwy nie mogę wymienić. Wersję uproszczoną można jednak ściągnąć za darmo. Pozwala ona nie tylko na profesjonalną obróbkę zdjęć, ale i tworzenie obrazów udających dowolną fakturę i technikę malarską.
Tworzenie obrazów graficznych w zasadzie niczym nie różni się od normalnych technik malowania. A więc: a/ Ustawiamy modelkę w określonej pozycji (najczęściej jest to wzór a'la Francesco Goya). Można też - tak jak ja to zrobiłem - posłużyć się gotowym zdjęciem. Tutaj jest to zdjęcie już nieco przerobione, o czym dowiemy się na końcu postu. 2/ Na podstawie zdjęcia/modelki szkicujemy zarys obrazu starając się głównie ustalić proporcje (kolor niebieski). 3/ Zarys uzupełniamy konturami (linia fioletowa).
Kolejny krok to usunięcie niebieskiego zarysu i zastąpienie fioletowego konturu czarnym kolorem tła. Czarny kolor zarysu pozwoli w końcowej fazie malowania usunąć kontury poprzez zlanie ich z czarnym tłem.
Cienka niebieska linia to zaznaczenie obszarów trudnych do wycieniowania.
Teraz nanosimy podstawowe, zróżnicowane kontrastem, barwy. Fazy ukazane na poprzednich obrazach można pominąć jeżeli dysponujemy gotowym zdjęciem, bo program GIMP pozwala na wykonanie konturów z każdego zdjęcia. Ja wolałem coś dodać od siebie, a więc nieco upiększyłem modelkę, co widać na następnym obrazie.
Tutaj ograniczyłem się tylko do zmiękczenia kontrastów i wycieniowania najtrudniejszych partii obrazu, jakimi są głębokie cienie (plecy, pośladki). Do zakończenia pozostało jeszcze sporo pracy, nie to jednak jest celem tego postu, tak więc pozostawiamy obraz do obróbki następnym oprogramowaniem.
Oprogramowanie na obrazie obok zapewne doskonale znane jest osobom parającym się grafiką komputerową. Pozwala ono na emulowanie wysokospecjalistycznych oprogramowań poprzez uzyskiwanie takich efektów jak np.: 1/ Mieszanie wielu kolorów i nanoszenie t.zw. "puchnącą techniką" (proszę obejrzeć to na powiększeniu) 2/ Zmiana gęstości krycia i szerokości pędzla 3/ T.zw. "Ciągnięcie się" dwóch kolorów 4/ Tworzenie "barwy lodowej" zlewającej się z tłem 5/ Zmiana faktury w trakcie jednego pociągnięcia pędzlem 6/ Dla początkujących dostępne są ciekawe narzędzia jak np.: tworzenie obrazów za pomocą techniki "kalki technicznej", itp., itd.,
Cierpliwym, którzy doczytali post do tego miejsca wyjaśniam, że oryginalne zdjęcie/obraz modelki zostało wyretuszowane z uwagi na zastrzeżone prawa autorskie.
.