czwartek, 27 listopada 2014

Modelki węglem i ołówkiem


Zanim w 1861 r, pojawiła się pierwsza fotografia barwna ok. 20 lat wcześniej wynaleziono technologię pierwszych czarno białych zdjęć. Patent uzyskał Daquerre w 1839 r. Jednak ze względu na znaczny koszt i pracochłonność, fotografia barwna rozpowszechniała się znacznie wolniej. Z ekonomicznego punktu widzenia można przyjąć, że praktycznie do połowy ub.w. na świecie "rządziła" fotografia czarno biała. Miało to swoje uzasadnienie, bo kolor z trudem przebijał się w prasie papierowej i praktycznie nie istniał w przekazie telewizyjnym. Ale, czy tylko z tych merkantylnych powodów fotografia czarno biała królowała przez prawie dwa wieki?


Wszystkie fotografie zaprezentowane w tym poście wykonane zostały na przełomie lat 60'/70' ub.w. na filmie czarno białym, w pomieszczeniu zamkniętym, przy naturalnym oświetleniu dziennym. Zdjęcie "g5" zamieszczone na początku postu jest jednym z tych, które posłużyło mi za podstawę obróbki w różnych technikach gumoolejowych, grafiki wykonywanej w ołówku, i obecnie grafiki komputerowej.
Także w tym blogu na stronie:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjVoy3kXLqJIKdG8B2HxnH0Z3-gqqQ4GZAjk4x6PzHyYt_ehTnqqufDNo7GCDmgySf6Y_hYXbf4UV3xW5GsDHatCKsBUXv2GgfOOL0FK9Er8MX3tlPZjQ7M5LI-EY-3RsVs8qPnJjsj2ws/s1600/741+a4+end.jpghttps://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjVoy3kXLqJIKdG8B2HxnH0Z3-gqqQ4GZAjk4x6PzHyYt_ehTnqqufDNo7GCDmgySf6Y_hYXbf4UV3xW5GsDHatCKsBUXv2GgfOOL0FK9Er8MX3tlPZjQ7M5LI-EY-3RsVs8qPnJjsj2ws/s1600/741+a4+end.jpg
zostało wykorzystane przy omówieniu technik barwienia.









Zdjęcie "b1" pokazuje jak grafika rastrowa zmienia wygląd bardzo małych elementów np. pojedynczych włosów i granicy pomiędzy obrazem a tłem.














Na  kolejnych zdjęciach "b3"








 i "b4" widać, że kolejne zmiany koloru tła i obrazu za każdym razem wymuszają poprawianie błędów wprowadzonych skalowaniem rastrowym (jasne obwódki). Oczywiście te wady można usunąć stosując grafikę wektorową, ale nie jest to oprogramowanie otwarte, a więc i zakres stosowania jest znacznie zawężony.










Na zdjęciach "a1-a4" z włosami jest już mniejszy problem, można więc pokusić się o zabawę z tłem i kolorem (Zdjęcia zamieszczam oddzielnie, aby łatwiej można było je przejrzeć w Galerii Systemu Windows).


































Zdjęcia "c1









 i c2" stosowałem przy tworzeniu pierwszych komiksów. Ustawienie modelek w dynamicznych pozach na białym tle pozwalało na wmiksowanie ich w dowolny fragment większego obrazu, a w latach późniejszych stanowiło także podstawę do tworzenia obrazów *.gif
.

14 komentarzy:

  1. Być może mam wypatrzony gust, (kochając kolory), ale fascynują mnie czarnobiałe zdjęcia... Te naturalne na prawdziwym tle, też czarno-białym....z naturalnym, prawdziwym światłem. Jeśli retusz, to subtelny, poprawiający, ale nie przekrztałcający. Ale modelki masz niezłe :)
    Dag

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest coś tajemniczego w czarno białych zdjęciach, bo przecież w większości nie wiemy co się kryje za szarymi odcieniami zdjęcia.
      Ten blog jest w założeniach taką zabawą ze zdjęciami, kolorami i grafiką komputerową. Dlatego nie ma tutaj zdjęć, które chciałbym pokazać (prezentuję je w innym miejscu), jest natomiast sporo takich, które - tytułem prób i błędów - dały mi pewne doświadczenie.
      Modelki niezłe szkoda, że średnio sprzed ... ponad 30 lat. :)

      Usuń
  2. PIĘKNE - i prace i modelki.
    Ale tak przyczynkarsko - znam sporo grafik robionych "ze zdjęć" od tych fantasy Vallejo po te erotyczne (porno?) Casotto - zawsze ciekawiło mnie jedno. Dynamika właśnie, mięśnie ludzkie inaczej układają się (napinają) podczas faktycznej akcji, niż podczas pozowania do niej, rozumiem że korekcja to prace graficzne? Ale jeśli tak to z czego się korzysta z własnej wiedzy anatomicznej czy z innych zdjęć np. wykonanych w ruchu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Modelki na pewno mają jakiś urok (chociażby ten sprzed ponad 30 lat).
      Co do prac, to widzę, że podobnie patrzymy na t.zw. "ciało w ruchu". Masz rację, że - o ile ktoś jak kulturyści nie potrafi napinać mięśni w bezruchu - to ukazanie tego elementu jest dość trudne. Teraz co prawda zamiast aparatu używa się kamery, a potem wybiera interesujące klatki. Ale kiedyś była to udręka, modelki wykonywały jakiś zadany ruch, a fotograf starał się to zarejestrować, żmudna praca.
      Podobnie jest z grafiką, większy nakład to większa kasa, a więc już po tych szczegółach ma które zwróciłeś uwagę można było poznać ... zasobność inwestora.

      Usuń
    2. Dzięki, lubię znać takie techniczne smaczki.

      Usuń
  3. W tych zdjęciach z przez 30 lat, podoba mi się też taka zwykła naturalność , bez wyszczuplania ud , pośladków , bez upiększania .
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla fotografowanych pań przyjąłem wspólną nazwę "modelki", ale w rzeczywistości tylko kilka było nimi z zawodu. Pozostałe były normalnymi kobietami tamtych lat. Widać to zresztą po budowie ciała. I chyba dobrze, że ta moda "na naturalność" zaczyna powracać. :)

      Usuń
  4. Klik dobry:)
    Piękne!
    Takie prace powinny znaleźć się we wszystkich "Paniach domu", "Dobrych radach" i innych "Plajbojach". Dziewczyny napatrzą się na "drabiny" i anorektyczki z obciosanymi w fotoszopach biodrami, wyciętymi żebrami i rzepkami, doklejonymi palcami i szyjami, a potem rośnie całe pokolenie niezadowolych z siebie kobiet z kompleksami, bo nigdy, przenigdy nie osiągną lansowanego "nibyideału". Przecież anatomia jest anatomią i o!

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak w ogóle to ten post jest o grafice rastrowej, wektorowej, fotografii czarno białej, zabawie z tłem i kolorem, i plikach *.gif. Dlatego na zdjęciach "b3 i b4" celowo niczego dziewczynie nie obcinałem - co widać po tym jakie spustoszenie zrobił włos w trójkącie "ramię, przedramię, włosy". Nie usuwałem też obwódek, pojawiających się przy zmianie tła, gdzie czasem aż korci, żeby coś przyciąć, dodać.
      Temat, o którym piszesz już poruszałem kilka miesięcy temu:
      BSEWlXLp34/U3ofYnpM89I/AAAAAAAAAvY/TEuBqeURizQ/s1600/ksztaltne_cialo_13.jpg
      Tam faktycznie modelkę graficznie złożyłem z trzech części.

      Usuń
    2. Uzupełniam powyższego linka, powinno być:
      http://2.bp.blogspot.com/--BSEWlXLp34/U3ofYnpM89I/AAAAAAAAAvY/TEuBqeURizQ/s1600/ksztaltne_cialo_13.jpg

      Usuń
  5. Fajne takie prace najlepsze są w Playboyach.Pozdrawiam serdecznie życząc miłego dnia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedyś nawet miałem takie marzenia (gdy zdobyłem nagrodę za to nagłówkowe zdjęcie), ale nigdy nie chciało mi się wysyłać zdjęć. Playboy żądał wielkoformatówki, negatywów, kłopoty były z Urzędem Celnym, cenzurą, i całą resztą, jak to w PRL. Dzięki za dobre słowa. :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Niech te Święta
    Tak wspaniałe `` . __/_._
    będą całe ``````` _).♥ (_
    jakby z bajek `````` ●
    Niechaj gwiazdka ``,●,●,
    z nieba leci ``````,●,*,●,
    niech Mikołaj ````,●,*,*,●,
    tuli dzieci ``````,●,*,*,*,●,
    Biały puch `````,●,*,*,*,*,●,
    niech z ```````,●,*,*,*,*,*,●,
    nieba ```````,●,*,*,*,*,*,*,●,
    spada ````````````█|█`````
    niechaj piesek●●¤ۣۜ๘(¯`♥´¯)¤ۣۜ๘●●
    ``````__/_._`` w nocy gada
    ``````_).♥ (_``.Niech choinka
    ````````.● `````pachnie pięknie
    ```````,●,●, ```no i radość
    ``````,●,*,●,` będzie wszędzie !
    `````,●,*,*,●,
    ````,●,*,*,*,●, ….niech biały opłatek
    ```,●,*,*,*,*,●, ``w dłoni nie drży
    ``,●,*,*,*,*,*,●, `z lęku jak z zimna
    `,●,*,*,*,*,*,*,●, ```niech drży
    ```````█|█````` szczęściem
    ●•●¤ۣۜ๘(¯`♥´¯)¤ۣۜ๘●•● wzruszony!!
    Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku ............

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za niezwykle poetyckie i graficzne życzenia.
      Również życzę szczęśliwych i radosnych świąt.

      Usuń