piątek, 16 maja 2014

Akt. Odbicia, refleksy p.s. ...

Dzisiejszy post opublikowany przeze mnie przed południem miał dotyczyć niespodzianek jakie czekają na fotografów, którzy sfotografowali jakiś obiekt, a potem usunęli tło, lub dokonali innych korekt i nagle stwierdzili, że "coś nie pasuje". Jako przykład zamierzałem przedstawić jedno ze swoich zdjęć, i porównać je z innymi publikowanymi w sieci. Niestety zdjęcia wyszukane przeze mnie w sieci autor, względnie administrator, lub program zabezpieczający, usunął i w związku z tym temat chwilowo "spada", jako nieaktualny. Spróbuję do niego wrócić w oparciu wyłącznie o własne materiały. A tymczasem, dla rozgrzewki proponuję kilka ciekawostek, które przydadzą się nam w przyszłości.


http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/mul/scb/index04.html
Oczywiście na powyższym obrazie czarno-białe prostokąty są tej samej wielkości, a poziome linie pomiędzy nimi równoległe. Można to sprawdzić nawet przykładając linijkę do ekranu/ wyświetlacza, albo tak przewijając obraz, aby dolne, lub górne fragmenty "dotykały" poziomych ramek wyświetlacza/ ekranu.  






Powyższy obraz jest nieruchomy, a pozorny ruch (powolny obrót koła w lewo) został wywołany właściwościami naszego układu nerwowego, który przetwarza obrazy z zewnątrz. 



http://whysoserious.bloog.pl/kat,0,page,3,index.html?smoybbtticaid=612bc8
Przykład obrazu falującego. Podejrzewam, że autor bloga miał podobny do mojego problem, przekopiował obraz, który mógł być zastrzeżony, dlatego nie pojawił się u jego kolegi. I tu muszę się przyznać, ten post jest takim właśnie testem. 


zludzenie_optyczne
Obraz rozszerzający się. Lepsze efekty można uzyskać po wyświetleniu całej zawartości na ekranie, a następnie przybliżanie się (lub oddalanie) od centralnego punktu obrazu. 












http://historiasztuki.com.pl/NOWA/30-00-01-KOLOR.php
To znane zjawisko "kontrastu następczego", które najczęściej będę wykorzystywał w prezentacji swoich zdjęć (może też osób, od których uzyskam zgodę). Dla uzyskania efektu należy nieruchomo przez kilka/ kilkanaście sekund wpatrywać się w środek jednego z dwóch kół z lewej strony, a następnie przenieść wzrok na środek "koła" białego. Uzyskany obraz to efekt t.zw. "powidoku", a kolor jest kolorem uzupełniającym, lub przeciwstawnym. 


Uwagi ogólne:
Wszystkie obrazy należy rozmieszczać na całej powierzchni ekranu tak, aby niepotrzebne fragmenty nie zakłócały odbioru. Życzę przyjemnej zabawy. Mam nadzieję, że wkrótce uda się zamieścić kolejne zdjęcia w kontekście niniejszego tytułu.  


PS. Jeszcze raz przepraszam Czytelników za spowodowane zmiany, i brak zdjęć, o jakich mowa w tytule. 
.

9 komentarzy:

  1. To jest kopia komentarza usuniętego z poprzednim postem.

    Same boskie laski ha, ha. Buziaki
    AGATA AGATUSZKA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Boskie laski jeszcze będą. Musiałem tamten post usunąć, bo miało być porównanie do "innych", a te inne się skasowały.

      Usuń
  2. noo co tam ,nawiązaniem do poprzedniego jest obraz rozszerzający hihihi
    nawet używałam tego obrazu jako avatar gdzieś tam ooo
    pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, można się pośmiać - obraz testowy do badania wzroku jako avatar. ;)
      Pozdrawiam

      Usuń
  3. 2 i 3 najbardziej na mnie działa ;] od razu "widzę" ten efekt ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Efekty są bardzo uzależnione od naszego stanu psychicznego, zmęczenia, a nawet ... choroby, czy wad wzroku. Generalnie zadaniem układu wzroku jest rozpoznanie przedmiotu, i dopasowanie go do znanych obrazów. Dlatego np. tak miło (albo niemiło!) nam się robi, gdy wracamy do ulubionych miejsc, i poznajemy to co widzieliśmy nawet dziesiątki lat wcześniej.

      Usuń
  4. Klik dobry:)
    Na mnie nie działa. Aktu nie widzę. :) ;)

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No nie wiem, jeżeli nawet na tym pierwszym zdjęciu (czarno - białe kwadraty) nie widzisz jak własne oczy robią Cie "w konia", to jest to naprawdę poważna sprawa. Może już nie żyjesz?
      Aktu nie ma, bo post usunąłem po kilkunastu godzinach publikacji, temu musiałem nadać ten sam tytuł, aby Czytelnicy mogli się zorientować.
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  5. Na mnie działa 3.

    ♫ ♫ CUDOWNEGO POPOŁUDNIA ŻYCZĘ:-) ♫ ♫
    ♫ ♫ BUZIACZKI ♫ ♫

    OdpowiedzUsuń